Dokonalá káva z náhorní plošiny Bolaven

Kdo nemá rád kafe že? Ale není kafe jako kafe, to už jsem tak nějak věděl dávno, netušil jsem však, že na ochutnání opravdu lahodnýho kafe si budu muset ještě nějaký čas počkat. Po tradičním českém turku z pytlíku Jihlavanky, pressu z automatu na benzince, až přes silný kapučíno ve Starbucks nebo v Coffee Costa, jsem postupně doputoval až k úplně nový kávový dimenzi. Moje cesta mě dovedla až k tomu nejdokonalejšímu šálku kafe z těch nejlepších zrn na světě z náhorní plošiny Bolaven v Laosu až letos v únoru.
Že přeháním?? Možná, ale divte se mi, když už jsem zase zpátky u českýho turka :-)

Na úvodní fotce jsou ženy z kávové farmy mezi vodopády, v malebné vesničce Paksong 1.300 mnm.

Bohatá sopečná půda přeje pěstitelům kávovníku Arabica

Přibližně 70% zeměpisné oblasti Laosu tvoří pohoří, vrchoviny, náhorní plošiny a řeky, takže by nemělo být velkým překvapením, že se právě tady pěstuje ta nejlepší laoská káva, která využívá této krásy a jedinečnosti. Samotná náhorní plošina Bolaven na severovýchodě provincie Champasak (mapa) je geologicky dosti jedinečná, byla totiž v dávných dobách stvořena sopečnou činností, dnes už samozřejmě neaktivní a vyhaslou. A právě bohatá sopečná půda a chladnější počasí z převýšením více jak 1000 m dělají z plošiny Laoskou „hlavní tepnu“ kávových farem.

První kávovníky v Laosu zasadili Francouzi během koloniálních časů někdy ve 20. letech 20. století, po jejich odchodu se nějaký čas toto odvětví dále nerozvíjelo, v posledních 20ti letech se ale opět silně probouzí. Většina rodin ve vesnicích na náhorní plošině se dnes živí právě kávovým průmyslem a mnoho z nich pěstuje nejznámější kávovník arabský, tedy běžně Arabica.

mechanický přístroj zvaný depulper
Mechanický loupač zvaný depulper

Nejpoužívanější metodou zpracování je tzv. „mokré mletí“

Zralé kávové plody se nasypou do loupačů s vodou (mechanický přístroj zvaný depulper, na obrázku), které je zbaví vnější vrstvy (dužina zůstane.) Poté se zrna s částí dužiny vloží do kvasných nádob a projdou fermentací. Po fermentaci následuje sušení zrna, které probíhá přibližně dva týdny. Kávová zrna jsou rozprostřeny po sušících postelích (foto dole), což je dřevěná konstrukce s látkou, nebo na betonové plochy. Je důležité zrna pravidelně obracet a míchat, aby byl přístup vzduchu ze všech stran, což usnadňuje právě tato „postel“. Tento mokrý proces (washed), jak se metoda nazívá, je prý oblíbený zejména díky neuvěřitelně jasným a čistým chutím z kávy, ..to můžu osobně potvrdit!

Laoská káva, sladká a velmi silná

Samotní Laosané ale nepijí svou kávu černou, rádi ji mísí s různými formami mléka, jako je práškové, odpařené, nejběžněji pak kondenzované, a dost často také s kousky drceného ledu. Navíc právě kvůli kondenzovanému mléku je jejich káva většinou dost sladká. Konečným produktem je silný, sladký a nesmírně lahodný šálek chlazené dobroty, který je dokonalým nápojem pro unaveného cestovatele.

A pokud už budete přepití tou dokonalou kávou, vyzkoušejte třeba místní silnou rýžovou whisky Lao-Lao, která se tady prodává za méně než dolar za litr! :-)