Fascinující lávové pole pod sopkou Batur
Samotné lávové pole pod sopkou Batur na Bali je fascinujícím přírodním úkazem.
Sopka Batur se nachází ve východní části ostrova a je jednou z mnoha stále „živých“ sopek v Indonésii. Lávové pole pod sopkou se začalo formovat před tisíci lety během opakovaných erupcí. Rozkládá se na ploše přibližně 13,5 čtverečních kilometrů.
Neuvěřitelnou krajinu kterou tady příroda vytvořila můžete vidět na fotkách v galerii níže. Vzal jsem v roce 2021 místní balijskou kamarádku Nyoman z Kintamani na focení právě sem, do fascinujícího lávového pole, obklopeného černými kameny a dnes když se na fotky dívám, tak musím říct, že to byl opravdu skvělej casting :) a samozřejmě i lokace.
„Sopka Gunung Batur na Bali zažila od roku 1800 více než dvacet výbuchů. V roce 1917 došlo k velké erupci, která si vyžádala životy více než tisíce lidí. Překvapivě se však lávový proud zastavil těsně před chrámem ve vesnici Batur, která byla tehdy umístěna v kráteru na západní straně jezera. Místní obyvatelé to považovali za šťastný znamení a rozhodli se zůstat ve vesnici až do 3. srpna 1926. Tehdy však další výbuch vytvořil současný hlavní sopečný kráter Batur I a láva pohltila celou vesnici včetně chrámu. Víra obyvatel Baturu byla tak silná, že Holanďané museli některé z nich násilně evakuovat na okraj kráteru.“
Nejdelší erupce sopky Gunung Batur proběhla v září 1963, několik měsíců po masivní erupci sopky Gunung Agung. I když síla výbuchu byla menší než u sopky Agung, erupce trvala až do května 1964. Lávový proud, který se nachází u Yehmampehu na cestě kolem úpatí hory, pochází z března 1974. Nejnovější kráter Batur IV vznikl během výbuchu, který začal 7. srpna 1994 a trval několik měsíců.
Nejstarší a neviditelnější lávové proudy v této oblasti jsou datovány do období před více než 28 000 lety. Další významné erupce vytvářející lávové pole následovaly přibližně před 13 000 a 3 000 lety. V roce 1926 při velké erupci láva zničila několik vesnic v lávovém poli, ale nedosáhla až do Kintamani. Zemřelo přes 1000 lidí.
- Do lávových polí se dá jet na výlet na skútrech nebo džípech. Oblíbená je jízda černou sopečnou krajinou za východu nebo západu slunce.
- V lávovém poli se nachází několik hinduistických chrámů postavených přímo na lávě. Nejznámější je Pura Ulun Danu Batur u kráterového jezera.
- Z vrcholu hory lze podniknout pěší túry po lávovém poli. Nabízí se úchvatné výhledy na sopku a jezero.
- Uprostřed lávového pole leží tradiční balijská vesnice Songan, kde lze ochutnat místní speciality jako je vepřové, kurkuma nebo kořeněná rýže.
- Vesničané lávové pole stále obdělávají a pěstují na něm zeleninu a ovoce. K vidění jsou i terasovitá rýžová políčka.
- Oblíbené je koupání v horkých pramenech, například ve vesnici Toya Bungkah. Minerální voda prýští přímo ze země.
Oblast byla často využíváno také jako natáčecí lokace pro filmy a televizní seriály. Některé slavné filmy, které zde byly natáčeny, zahrnují například „Eat Pray Love“ s Julií Robertsovou (kdo by ho neznal) a neznámý film „South Pacific“ režírovaný Joshuem Loganem . To ukazuje, jak moc tento přírodní úkaz zaujal tvůrce filmů a diváky z celého světa.