Galungan: nejvýznamnější svátek na Bali

Galungan je jedním z nejvýznamnějších a nejradostnějších svátků na indonéském ostrově Bali.

Tento slavnostní rituál je spojen s náboženskými a kulturními tradicemi ostrova Bali. Během Galunganu panuje atmosféra radosti a oslav, kterou lze vidět a cítit na každém kroku. Když se blíží sváteční den, tak už týden předem začínají přípravy, obchody jsou plné ovoce – místní ho nakupují ve velkém, předně ale pro koše s obětinami a k uctění bohům, až následně ho sami společně jedí a rozdávají po příbuzných. Ovoce je tady považováno za symbol hojnosti, plodnosti a bohatství. Přinášení ovoce do chrámů jako obětiny je způsob, jak vyjádřit vděčnost za přírodní zdroje, které lidem poskytují potravu a živobytí. Také obchody s tradičním oblečením mají narváno, každý chce být na svátky hezky oblečen.

Celkem vzato a opravdu jen trochu, ale fakt jen hodně vzdáleně, :) mi to v těchto dnech na Bali připomíná atmosférou český Vánoce :)

Místo „vánočního stromu“ ale na Bali staví před domy jinou tradiční dekoraci, která se skládá z bambusové žerdi ozdobené palmovými listy, květinami, ovocem a jinými ozdobami, bambus je někdy až 10 metrů vysoký. Takový pohled na ozdobené ulice je v těchto dnech naprosto úchvatný, projít se takto vyzdobenými uličkami je skutečně nezapomenutelný a očarující zážitek (fotky ozdoby níže).

Duchové předků přicházejí

GALUNGAN je oslavou vítězství dobra nad zlem, připomíná okamžik, kdy bohové sestoupili na Bali a přinesli světlo a prosperitu. Během svátku jsou ulice Bali plné života a energie. Lidé se oblékají do tradičních oděvů a připravují různé rituály a obřady. V chrámech se konají ceremonie a modlitby, při kterých jsou přinášeny obětiny bohům. Lidé věří, že během Galunganu jsou duchové předků na Bali a mohou navštívit své rodinné domovy, proto pečují o všechny své chrámy a připravují tam jídlo, dary a obětiny.

Jedním z nejvýraznějších prvků Galunganu je ozdobení ulic a domů bambusovými oblouky nazývanými „penjor“. Tyto ozdoby jsou vyrobeny z palmových listů a zdobeny květinami, ovoce a dalšími přírodními materiály. Penjory jsou umístěny před domy a symbolizují přítomnost bohů. Je to pohled jako z barevné džungle.

Deset dnů Galunganu je časem setkávání s příbuznými a přáteli. Lidé navštěvují své rodiny, tráví společně čas a společně se modlí. Je to doba, kdy se lidé na Bali cítí propojení s minulostí, tradicemi a svými kořeny. Je to příležitost k zastavení se, uvědomění si důležitosti rodiny a přátelství a projevení vděčnosti za světlo a prosperitu, kterou bohové přinesli na Bali.

25. února 2024 – tři dny před Galunganem:


Rozloučení

Na konec Galunganu přichází rozloučení, a duchové se vracejí zpět na své místo v duchovním světě. Tento den se jmenuje Kuningan. Jedná se o závěrečný svátek balijského lunárního kalendáře, kdy se po sérii obřadů a oslav božstev a předků během Galunganu tyto posvátné bytosti rituálně vyprovázejí zpět do nebeské říše.

Společně tvoří tato období slavnostní dobu, během které se lidé setkávají, slaví a vyjadřují svou víru a vděčnost.