Nejslavnější hinduistický chrám Indonésie, to je Prambanan

Ten úplně největší chrám zasvěcený hinduismu nestojí překvapivě na ostrově Bali mezi místními hindu bohy, ale nachází se na sousedním ostrově Jáva, nedaleko města Yogyakarta (Jogja).
Město má mimo jiné taky jednu opravdovou zvláštnost: jedná se o jediné místo v celé Indonésii, kde je vláda oficiálně přenechána místnímu sultánovi… no teda!! už jen tyhle dvě věci lákají k prozkoumání. A to nemluvím o dalších zajímavostech v této oblasti, jako např. obrovský buddhistický chrám Borobudur, nebo třeba vodní palác Taman Sari (a lovení princezen ») v samotném centru města.
Rozsáhlý a úžasný komplex Prambanan
Ocitnout se aspoň na pár chvil mezi třemi největšími kamennými „pyramidami“ v Indonésii jsem toužil hned po příjezdu do Yogyakarty. I když mě to stálo dost úsilí; docela komplikovaná, více jak hodinová cesta z města zahlceného všemožnými dopravními prostředky, sic tam jezdí také levné linky autobusu, ale fakt nechápu kudy a jak dlouho tam v té zácpě jedou, a vstup je myslím taky dost předražený (300 tis IDR, což je česká pětistovka, místní to tady mají jen za 50 tis), tak přesto všechno vůbec nelituju, chrám mi to vrátil stonásobně.
Starověké místo s mnoha sochami buddhistických a hinduistických božstev má zvláštní magii! V prostoru mezi osmi dochovanými chrámy, oni jsou to vlastně takové kamenné pyramidy, jsem se cítil blaženě, :) …nevěděl jsem kam se dívat dřív, jestli na krásně zdobené reliéfy, nebo na postavy bohů vytesaných do kamene. Později, když jsem každou věž jako očarovaný oběhnul několikrát dokola, a slunce začalo zapadat, poodstoupil jsem a dlouho se jen tak v klidu kochal pohledem na dechberoucí scénu nachystanou už před mnoha stovkami let.
Nejúžasnější na tomhle místě je ohromující fakt, že velké hromady kamenů okolo hlavního chrámového komplexu (nahoře na velké fotce) jsou pozůstatky 224 dalších menších rozpadlých chrámů, takový rozlehlý a gigantický byl Prambanan v době jeho největší slávy, tedy někdy před zhruba tisícem roků.
Šiva ničitel, Vishnu strážce, Brahma Stvořitel
Hlavní z věží je zasvěcena Šivovi, je vysoká neuvěřitelných 47 metrů a do kamene jsou tu krásně vytesané různé hinduistické postavy bohů. Další dva největší chrámy zastupují neméně důležité hinduistické superhrdiny: Vishnu strážce a Brahmu Stvořitele.
Celý komplex chrámu Prambanan je takovou zvláštní směsicí hinduismu a buddhismu, za to může střídání různých panovníků jávských dynastií, kteří vyznávali jak buddhismus, tak později hinduismus, což vlastně není ani tak divný, v Angkorských chrámech můžeme vidět něco podobnýho.
Za zboření většiny chrámů tady mimořádně není zodpovědný člověk a jeho hrozné války, ale drsné přírodní živly v dané oblasti, kde se potkávají čtyři tektonické desky. Nejdříve se zbláznila blízká sopka Merapi, která svým mega výbuchem poničila velký kus celé oblasti, přesto ona kameny chrámů neponičila, chrámy se zhroutily až o pár století později během velkého zemětřesení v 16. století. To co ještě z komplexu zbylo, pak popadalo docela nedávno, v roce 2006. Následky posledního děsivého zemětřesení o síle 7,7 MMS jsou tu viditelné dodnes.
Vystoupení Ramayana Balletu v areálu chrámu
Vstupenku na vystoupení hinduistického tanečního divadla, neboli „Ramayana Ballet Prambanan“, jak se oficiálně divadlo jmenuje, jsem měl už zakoupenou od překupnice z Yogyakarty (200 tis IDR). Areál divadla se nachází na dohled chrámového komplexu, takže lze na místo dojít na pohodu pěšky parkem asi za 15 minut.
Celého vystoupení, které se koná v otevřené aréně a navíc s úžasným pohledem na hlavní chrámové věže na pozadí pódia, se účastní víc jak 200 tanečníků (!) O zvukovou kulisu se společně starají javánský a balijský hudební orchestr. Pro mě to byl určitě nevětší „muzikálový“ a kulturní zážitek v Indonésii.
„V hlavní částí nejznámějšího hinduistického příběhu jde o to, že je unesena manželka lorda Rámy krásná Sita a opičí bůh (Hanuman) jí najde a osvobodí.“ Ballet Prambanan
V případě že cestujete do Indonésie, Prambanan byste si neměli nechat stoprocentně ujít… svého drona ale můžete nechat doma, viz foto.
Mimochodem, vládnoucího sultána lze navštívit v jeho paláci Kraton v centru města Yogyakarta, … to mám příště určitě v plánu :-)
Třeba mě vezme s sebou na lov koupajících se princezen do Taman Sari,.. viz můj fotočlánek zde »
Fotografie jsem pořídil na podzim 2019.