Obětiny na Bali: Proč jsou všude a co vlastně znamenají?

Pokud budeš mít to štěstí a někdy navštívíš Bali, první čeho si tady všimneš, že se po zemi všude povalují malé misky z palmových listů, plné květin, rýže a občas i sušenek nebo cigaret. Ne, není to nepořádek, ale canang sari – tradiční obětiny, které Balijci každý den připravují pro bohy i duchy. Tyto drobné, ale umělecky dokonalé košíčky z palmových listů tvoří neoddělitelnou součást balijského dne, je to způsob, jak udržovat rovnováhu mezi dobrem a zlem. Je to každodenní realita Balijských hinduistů zde na ostrově.
Balijské obětiny nejsou o tom, co dáváme, ale o pokoře, se kterou je přinášíme. (Made, Seraya)
Obětiny najdeš úplně všude – před chrámy, obchody, domy, ale i na ulicích, skútrech či autech. Každé ráno je ženy pečlivě připravují, zapálí vonnou tyčinku a pokropí svěcenou vodou. Jakmile se most mezi pozemským a duchovním světem na okamžik propojí, jejich úloha končí. Pak už si jich nikdo nevšímá – některé odnese vítr, jiné si rozeberou toulaví psi.
Balijci jsou jak je známo mistři v pořádání náboženských obřadů :) a obětiny hrají hlavní roli v každé takové ceremonii. Asi nejvíc jich uvidíš během svátků jako Galungan a Kuningan, což je něco jako balijské Vánoce – obětiny jsou tehdy všude a jsou daleko větší a propracovanější, u každého domu je navíc postavený velký bambus s ozdobami.

Další velká a častá událost je Odalan, což je oslava narozenin chrámu (každý chrám na Bali má svoje vlastní narozeniny!). Lidé přicházejí ve slavnostních oděvech, přinášejí obrovské koše obětin, ve kterých je ovoce, pečený kuře, květiny a někdy i drobné peníze. Obětiny se nosí na hlavě a celé vesnice jsou zaplavené barvami a vůní vonných tyčinek. U nás ve vesnici Seraya se ještě večer tančí, je to vysilující tanec u živé hudby a tančí se do té doby dokud neskončí svůj tanec poslední tanečník.
Tradice sahá až k předhinduistickým dobám, kdy ostrov obývaly animistické kmeny.
Ještě předtím, než na Bali dorazil hinduismus z Jávy (kolem 9. století), místní obyvatelé věřili v duchy přírody, předky a ochranné božstvo vesnice. Obětiny v té době sloužily hlavně k usmíření přírodních sil – například sopky, řeky nebo posvátných stromů. Když se pak hinduismus na Bali postupně smísil s těmito staršími rituály, vznikla unikátní podoba balijské víry, která je dnes odlišná od jakéhokoli jiného hinduismu na světě.
Takže, když se podíváš na malou misku canang sari skoro na každém rohu, vidíš vlastně tisíciletou tradici, která přežila dynastie králů, příchod cizích náboženství i moderní dobu. Úžasný!